Historie Laerdal

Společnost Laerdal byla založena roku 1940. Během prvních dvaceti let existence vyráběla inovační hračky a knížky pro děti.

V roce 1958 se společnost začala věnovat rozvoji v oblasti resuscitace a akutní péče. V roce 1960 byla na trh uvedena první resuscitační figurína Resusci Anne. Vznikající nový směr potřeboval nové logo. Zakladatel společnosti,  Åsmund S. Laerdal, zvolil vyobrazení Good Samaritan (Dobrý Samaritán), které zobrazuje starodávný příběh cestovatele, jehož nezištný soucit a péče zachránili život cizího člověka. Tento příběh se stal inspirací a novým logem.

                                                                                   SamaritanOrig

Dnes se Laerdal Medical zaměřuje na pomoc při zachraňování životů prostřednictvím svých produktů, služeb a systémového řešení podporujících Řetězec přežití.  Logo Good Samaritan symbolizuje závazek ke každému zdravotníkovi a dobrovolníkovi, který se naučil, jak zachránit život člena rodiny, přítele nebo cizího člověka v nouzi.

                                                                                     SamaritanLogo

Maska smrti se stala tváří života

Tvář Resusci Anne se stala ikonou moderní resuscitace. Tvář byla modelována podle masky smrti neidentifikované dívky, která byla nalezena utopena v řece Seině v Paříži na přelomu 19. a 20. století. Záhada její smrti, spekulovaná jako nevyžádaná láska, ji na mnoho let zvěčnila jako předmět umění a literatury.

Využitím její krásné tváře na Resusci Anne se její poselství změnilo a zároveň se stalo posláním firmy Laerdal:  "Pomáháme zachraňovat životy.

                                                                           Mask of Anne_1

                                                                                                          Helping Save Lives

Od výroby panenek po první simulátor pacienta

Potřeba realistické figuríny pro trénink nové koncepce ventilace z úst do úst vedla Åsmund S. Lærdal společně s Dr. Bjørn Lindem a Dr. Peterem Safarem k vývoji Resusci Anne v roce 1960.

Dnes je v CPR vyškoleno více než 300 milionů lidí - většina z nich používá Resusci Anne. Odhaduje se, že bylo zachráněno nejméně 2 miliony životů a přibývají další.

                                                                                 RA 1960

Laerdal se věnuje své misi „Pomáháme zachránit životy“ prostřednictvím pokroku v resuscitaci, péči o pacienty a celosvětových iniciativ v oblasti zdraví. Výrobky a programy společnosti Laerdal používají dobrovolné organizace, vzdělávací instituce, nemocnice, záchranné služby i armády po celém světě.

                                                                          Laerdal today_1